Klub konesera

Róg Afryki - Dżibutti, Somaliland, Erytrea

W yrusz z nami do trzech państw Rogu Afryki, Erytrei, Dżibutti oraz oficjalnie nieistniejącego Somalilandu. Zobacz drugie najbardziej słone jezioro na świecie, stań w miejscu gdzie pęka Afryka oraz poczuj autentyczność świata, daleko od masowej turystyki. To unikalna na polskim rynku propozycja dla świadomych podróżników, żądnych przygód, kochających afrykańskie krajobrazy i kulturę.
Dzień 1

Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Dżibutti z przesiadką
w Stambule.

Dzień 2

Przylot do Dżibuti w godzinach porannych. Krótki odpoczynek w hotelu. Następnie udamy się na zwiedzanie stolicy.

Dzień 3

Po śniadaniu opuszczamy miasto i udajemy się w górskie rejony kraju. Przekroczymy pasmo Dikhil, a następnie odwiedzimy miejsca gdzie przebiega pęknięcie Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Nocleg spędzimy na kempingu nad jeziorem Abbe.

Dzień 4

Dla chętnych możliwość zobaczenia jedynego w swoim rodzaju spektaklu jakim jest wschód słońca nad jeziorem Abbe. Powrót na śniadanie, następnie przejazd do obozowiska nomadów z grup etnicznej Afarów.

Następnie pojedziemy w kierunku Jeziora Assal, które jest jednym z najbardziej słonych jezior na świecie. Zasolenie jeziora wynosi niemal 35%, dlatego u jego brzegów odzyskuje się sól, która następnie jest eksportowana do Etiopii. Jezioro Assal to również najniżej położony punkt na kontynencie afrykańskim. W drodze do jeziora odwiedzimy punkty widokowe nad kanionami Adalech i Goubet. Nocleg w okolicy miasta Tadżura.

Dzień 5

Śniadanie. Relaks i możliwość kąpieli w ciepłych wodach Zatoki Adeńskiej. Po lunchu powrót do Miasta Dżibuti na ostanie zakupy. Kolacja i nocleg.

Dzień 6

Śniadanie. Rano przelot do Hargejsy, stolicy oficjalnie nieistniejącego państwa jakim jest Somaliland. Po przelocie transfer do hotelu i krótki odpoczynek. Po południu zwiedzanie miasta. Odwiedzimy lokalny targ oraz pomnik wojny domowej z 1991r. Wieczorem kolacja i nocleg.

Dzień 7

Rano opuszczamy Hargejsę i wyruszamy w stronę Laas Geel, gdzie znajdują się malowidła naskalne mające ponad 5000 lat, a także jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych we wschodniej Afryce. Popołudniu przyjazd do nadmorskiego miasta Berbera. Krótkie zwiedzanie miasta, a dla chętnych możliwość kąpieli w morzu. Kolacja i nocleg.

Dzień 8

Po śniadaniu zwiedzanie historycznych zabytków miasta Berbera, pochodzących z czasów otomańskich i brytyjskich. Następnie przejazd w górskie rejony Somalilandu – w góry Sheikh. Region ten kontrastuje swoją zielenią z pozostałymi, suchymi i pustynnymi, obszarami kraju. Wieczorem powrót do Hergeisy. Kolacja i nocleg.

Dzień 9

Rano przejazd na lotnisko i przelot do Asmary. Po zakwaterowaniu krótkie zawiedzenie stolicy Erytrei. Kolacja i nocleg.

Dzień 10

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Asmary, stolicy jednej z najmłodszych afrykańskich krajów, które proklamowało niepodległość w 1993 roku. Tego dnia odwiedzimy starą część miasta, gdzie do dziś pozostało wiele budynków z czasów kolonialnych.

Miasto zostało założone w XIX wieku przez włoskich kolonizatorów na wysokości 2350 m n.p.m. Z niewielkiej wioski zbudowali modernistyczny zespół wielkomiejski, wtopiony w afrykański krajobraz. Miasto zachowało swoje oryginalne założenia urbanistyczne, dzięki czemu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako najpełniej na świecie zachowany kompleks architektury modernistycznej.

Podczas zwiedzania miasta odwiedzimy także tutejsze miejsca kultów religijnych, katedrę katolicką, ortodoksyjne kościoły etiopskie oraz meczety sunnickie. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

Dzień 11

Po śniadaniu opuszczamy Asmerę i udajemy się do miasta Keren położonego na wysokości 1390 m n.p.m. które jest otoczone przez malownicze i granitowe skały. Odwiedzimy największy w Erytrei tradycyjny targ który odbywa się tylko raz w tygodniu. Następnie zwiedzimy miasto będące ważnym miejscem pielgrzymek erytrejskich katolików.

Dzień 12

Śniadanie. Opuszczamy Keren i jedziemy się nad Morze Czerwone do portowego miasta Massawa. Po drodze na wybrzeże odwiedzimy Filfil, gdzie zachowały się pozostałości lasów, które niegdyś pokrywały górskie rejony Erytrei. Po przyjeździe zwiedzanie Massawyi i kolacja.

Dzień 13

Po śniadaniu udamy się do jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych nad Morzem Czerwonym. Odwiedzimy ruiny Adulis, miasta którego początki sięgają sięgają 700 r. p.n.e. a największy rozkwit przypadał na czasy istnienie etiopskiego królestwa Axum. Po południu powrót do Massawy.

Dzień 14

Po śniadaniu popłyniemy łodzią motorowa na wycieczkę na Green Island. Będzie to doskonała okazja do kąpieli w Morzu Czerwonym, jednym z najbardziej zasolonych i najcieplejszych akwenów morskich na Ziemi. Po lunchu rozpoczniemy drogę powrotną do Asmary. Wieczorem pożegnalna kolacja.

Dzień 15

Wylot w nocy lub wczesnym rankiem. Wieczorem przylot do Warszawy.

* Kolejność poszczególnych aktywności może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych i logistycznych.