Klub konesera

Meksyk – śladami prekolumbijskich cywilizacji

M eksyk jest państwem, który zachwyca wspaniałą przyrodą, piaszczystymi plażami z krystalicznie czystą wodą oraz klimatycznymi zaułkami kolonialnych starówek. To także kraj przyjaznych mieszkańców z radosnym podejściem do życia, barwnych i tętniących życiem targowisk oraz rozśpiewanych Mariachi. Mexico City bez wątpienia należy do miast legendarnych. Odwiedzają go tysiące turystów, by poczuć jego niezwykły rytm, zobaczyć niepowtarzalne zabytki, zabawić się i odpocząć. Przestronne arterie komunikacyjne, monumentalne pomniki oraz wspaniałe zabytki sztuki sakralnej to tylko wstęp do prawdziwej tajemnicy ukrytej pod strukturą nowoczesnego miasta. Tam bowiem, głęboko pod ziemią nadal bije serce legendarnej stolicy Azteków – Tenochtitlán. Półwysep Jukatan to z kolei skarbnica cywilizacji Majów. To właśnie tu znajdują się prekolumbijskie, ukryte w dżungli tysiącletnie metropolie, takie jak Chichen Itza. Ruiny dawnych świątyń to świadectwa niezwykłej, zaginionej cywilizacji, która pojawiła się niespodziewanie jak meteoryt i równie nagle przestała istnieć.
Dzień 1 / Witamy w Meksyku!

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie i wylot samolotem rejsowym do Meksyku. Lądowanie w Meksyku w godzinach popołudniowych. Po odebraniu bagaży i zakończeniu formalności celnych przejazd autokarem do położonego w centralnej części miasta hotelu – legendy, Geneve. Piękny i stylowy budynek stanowił niegdyś ulubione miejsce pobytu znanych ludzi świata. Zatrzymywali się tu mężowie stanu, ambasadorzy, nobliści, biznesmeni, artyści, m.in. Winston Churchill, Felipe Gonzalez, Paul Newman, Marlon Brando, Sophia Loren, czy Guillermo Kahlo, ojciec malarki Fridy. Podczas zakwaterowania serwowany zostanie koktajl powitalny. Po odświeżeniu po podróży zaprosimy Państwa na kolację powitalną w hotelowej restauracji położonej w starej oranżerii.

Dzień 2 / Pierwsze spotkanie z historią prekolumbijską

Fakultet: Dla chętnych wczesnoporanny lot balonem nad piramidami Teotihuacan. Wczesna pobudka, filiżanka kawy i wyjazd na lotnisko balonowe. Lot odbywa się o świcie nad piramidą Słońca i Księżyca. Po locie serwowane zostanie śniadanie oraz lampka szampana.
Cena: ok 200 USD/os

Śniadanie w restauracji hotelowej. Przejazd do Teotihuacan i zwiedzanie strefy archeologicznej, w tym wejście na Piramidę Słońca. Będzie również czas wolny na zakup pamiątek. Następnie pojedziemy warsztatu obsydianu, gdzie zgłębimy wiedzę o tym najcenniejszym dla ludów prekolumbijskich kamieniu. Ponadto, zobaczymy warsztat i posłuchamy o świętej roślinie agawie, z której oprócz włókien otrzymywano alkohol – pulque. Wizyta w sklepie, degustacja pulque, mezcalu i innych likierów na bazie agawy.

Lunch z pokazem tańca prekolumbijskiego i muzyków mariachi. Będzie to okazja do skosztowania tradycyjnej baraniny pieczonej w ziemi, oryginalnego guacamole, a dla chętnych sos na bazie jadalnych świerszczy!

Przejazd do centrum miasta i krótka wizyta w centrum religijnym obu Ameryk – Sanktuarium MB Guadalupe. Następnie czas wolny na odpoczynek w hotelu. Na kolację udamy się do starej kantyny meksykańskiej, typowego miejsca spotkań lokalnej społeczności.

Dzień 3 / Dalsze odkrywanie Mexico City

Śniadanie w restauracji hotelowej. Następnie udamy się do największego na świecie Muzeum Antropologicznego Ameryki Łacińskiej. Przed muzeum możliwe, że będzie okazja do obserwacji pokazu Voladores, czyli młodych mężczyzn wspinających się na wysoki pal i zrzucających się z niego na linach. Wisząc głową w dół robią 13 okrążeń. Ceremoniał oznaczał niegdyś moment inicjacji dla młodych chłopców, którzy po zmierzeniu się ze strachem stawali się mężczyznami. Przerwa na lunch w restauracji, a następnie przejazd na główny plac miasta i wizyta w Pałacu Prezydenckim, gdzie będziemy podziwiać m.in. murale namalowane przez Diego Rivera, męża Fridy Khalo. Na zakupy pamiątek udamy się na lokalny targ w dzielnicy meksykańskiej inteligencji, Coyoacan. Kolację zjemy w pięknej hacjendzie należącej niegdyś do słynnego konkwistadora Hernana Corteza, znanego ze zdobycia Meksyku. Mimo, że nie cieszy się on tu dobrą sławą ze względu na krwawą historię podboju Nowego Świata, miejsce na kolację jest absolutnie wyjątkowe!

Dzień 4 / Przelot na Jukatan

Śniadanie w restauracji hotelowej i przejazd na lotnisko. Wylot do Meridy, stolicy stanu Jukatan. Po wylądowaniu przejedziemy do małej wioski, gdzie zwiedzimy plantację agawy henequen, z której kiedyś wyrabiano włókna na liny okrętowe. Dzięki temu Merida stała się niegdyś najbogatszym miastem Nowej Hiszpanii. Podczas naszej wizyty poznamy jak wygląda hodowla i proces obróbki agawy sizalowej, a także przejedziemy się lokalnym transportem po plantacji. Następnie wykapiemy się w ukrytej cenocie i zjemy wspaniały jukatański lunch na terenie plantacji. Po posiłku zwiedzimy centrum Meridy, w tym Pałac Gubernatora oraz reprezentacyjną Aleję Montejo. Będzie też czas wolny na samodzielny spacer i zakupy.

Wyjazd w kierunku prekolumbijskiego miasta Chichen Itza. Kolacja w hotelu Mayaland położonego na granicy strefy archeologicznej Chichen-Itza. Wieczorem zaprosimy Państwa na pokaz dźwięku i światła, wyświetlanego techniką mappingu komputerowego na prastarych piramidach Majów.

Dzień 5 / Chichen Itza, cenote i Valladolid

Dziś zapraszamy na kontynuację podróży śladami prekolumbijskiej cywilizacji Majów. Naszym celem będzie kompleks Chichen Itza wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to również jeden z Nowych 7 Cudów Świata i najważniejsza atrakcja Jukatanu. Miasto zostało założone pomiędzy IX a XII wiekiem naszej ery, a oprócz głównej piramidy znajduje się tutaj mnóstwo innych budowli cywilizacji Majów, jak na przykład Świątynie Wojowników, czy boisko do Peloty. Miejsce to w ciągu dnia pełne jest turystów, dlatego proponujemy Państwu wizytę w tym magicznym miejscu
o wschodzie słońca
. Jeszcze przed świtem wejdziemy na teren kompleksu prywatnym wejściem prosto z hotelu. Dzięki temu bez tłumów, jako jedni z niewielu, będziemy mogli podziwiać to piękne i tajemnicze miejsce. Następnie powrót na śniadanie do hotelu.

Niedaleko słynnego kompleksu archeologicznego znajduje się nie mniej znane miejsce, cenote Ik Kil. Cenote to naturalne studnie wapienne zalane krystalicznie czystą wodą tworzą podziemne systemy połączonych ze sobą komnat, jaskiń i tuneli wodnych. Cenote zajmowały ważne miejsce w życiu cywilizacji Majów. Wierzono, że są one wejściem do innej krainy, punktem łączącym świat żywych i umarłych. Podczas wycieczki będzie okazja do kąpieli w tym niesamowitym miejscu! Wizyta w godzinach porannych, podobnie jak w przypadku Chichen Itza, pozwoli na uniknąć tłumów turystów.

Po wizycie i kąpieli w cenote udamy się do Valladolid, urzekającego spokojną atmosferą miasteczka, które zachwyca kolonialną zabudową, a także intryguje niechlubną historią. Zostało ono wzniesione na ruinach majańskiego miasta Zaci, a gruzy piramid i świątyń posłużyły jako budulec dla kolonialnych budynków w nowopowstałym mieście. Miejsce to było terenem krwawych walk pomiędzy majańskimi rebeliantami a hiszpańskimi konkwistadorami. Mimo zwycięstwa Europejczyków dzisiejsi mieszkańcy dumnie noszą tradycyjne stroje Majów. Warto udać się tu na lokalne targowisko oraz główny plac miejski.

Lunch w starym domu kolonialnym, gdzie będzie można spróbować różnorodnej, wielokrotnie nagradzanej kuchni Jukatanskiej. Po drodze do hotelu na Playa del Carmen zatrzymamy się na krótką wizytę w destylarni tequilli. Poznamy proces destylacji i wypróbujemy trzy różne rodzaje lokalnie destylowanej tequilli. Przyjazd do hotelu 5* z formułą All Inclusive późnym popołudniem.

Dzień 6 / Rejs katamaranem na Wyspę Kobiet

Tego dnia zabierzemy Państwa na słynną wyspę kobiet, Isla Mujeres. Będzie to pełen słońca i zabawy rejs katamaranem Na pokładzie obsługa zadba zarówno o energetyczną muzykę jak i doskonałe napoje. Nie zabraknie również pływania z maską pośród rafy koralowej, w tym po podwodnym muzeum MUSA, gdzie na powierzchni blisko 40 metrów kwadratowych spoczęło 450 rzeźb o łącznej wadze 200 ton. Ta mająca zaledwie 10 lat atrakcja turystyczna nie została stworzona jedynie ku uciesze przyjezdnych, ale przede wszystkim ze względu na ochronę delikatnej i pięknej rafy koralowej oraz podwodnego ekosystemu. Każda z rzeźb została wykonana ze specjalnych materiałów tak, by mogła stać się domem dla nowych koralowców, rozgwiazd i jeżowców.

Po obserwacji podwodnego życia zaprosimy Państwa do beach clubu, gdzie na początku zjemy wspólnie lunch w formie bufetu, a następnie będziemy kontynuować naszą meksykańską fiestę lub relaksować się na plaży, bądź na hamaku pod cieniem palm. Powrót do hotelu w godzinach popołudniowych.

Dzień 7-8 / Pobyt w hotelu 5* All Inclusive

Dni wolne na wypoczynek i korzystanie z udogodnień hotelu (animacje, sporty wodne, welness i spa). Wyżywienie i alkohole w ramach formuły All Inclusive.
Dla chętnych proponujemy szereg atrakcji fakultatywnych (płatnych dodatkowo na miejscu).

FAKULTET 1| Rio Scenarium + Tulum | ok 135 USD/os
Po śniadaniu wyruszymy na poszukiwania wielkiej przygody pośród naturalnych cudów Riwiery Majów! Zapraszamy do eksploracji Rio Secreto, czyli Sekretnej Rzeki. Jest to podziemny system jaskiń, jezior i rzeki, który został odkryty zaledwie w 2004 roku przez miejscowego farmera, który ścigał iguanę pomiędzy skałami. Miejsce to jest absolutnie niesamowite! Ubrani w pianki oraz kaski zejdziemy pod ziemię, aby pływać i spacerować po ścieżce otoczonej tysiącami stalaktytów oraz stalagmitów. Podczas naszej wędrówki spotkamy także wiele ciekawych okazów fauny i flory, które żyją pośród tajemniczych skalnych formacji. Eksploracja jaskiń odbywa się w grupkach 10 osobowych.

Wspólny lunch w formie bufetu złożonego z lokalnych przysmaków. Następnie przejazd do Tulum (ok 45 min), czyli jednego z najlepiej zachowanych miast Majów oraz jedynego zbudowanego na wybrzeżu. Szare ruiny kontrastują tu z niesamowicie turkusowym Morzem Karaibskim, białymi plażami i zielonymi palmami. Po zwiedzaniu miasta z przewodnikiem będzie czas wolny na wypoczynek na tutejszej pięknej plaży. Powrót do hotelu ok godziny 18:00 na kolację.

FAKULTET 2 | Coba + Cenote+wioska Majów | ok 110 USD/os
Wycieczka w przeszłość do antycznego miasta Coba. To archeologiczne znalezisko położone jest głęboko w tropikalnym lesie i liczy sobie przeszło 1500 lat. Zamieszkiwane aż do przybycia hiszpańskich konkwistadorów nigdy nie zostało przez nich odkryte, pozostając niewidoczne pod bujną wegetacją jukatańskiej dżungli aż do połowy XIX wieku. Znajduje się tu m.in. najwyższa w stanie Jukatan, 42 metrowa piramida Nohoc Mul. Na szczyt prowadzą 120 stromych stopni, a wejście na nią nadal jest możliwe. Trud wspinaczki zwieńcza wspaniały widok na tropikalną dżunglę. To jednak nie koniec ekscytujących atrakcji! Przed nami zjazdy na linie, orzeźwiająca kąpiel w cenote oraz spływ na kajakach do pięknej laguny. Odwiedzimy także tradycyjną wioskę współczesnych Majów, gdzie będziemy mogli obserwować spokojne życie lokalnej społeczności i uczestniczyć w ich zajęciach, takich jak robienie hamaków, czy np. ceremonii oczyszczania przez szamana. Na koniec zaprosimy Państwa na lunch przygotowany przez kobiety mieszkające w wiosce. Powrót do hotelu.

Dzień 9 / Powrót do Polski

Śniadanie w restauracji hotelowej. Wolne przedpołudnie na korzystanie z udogodnień hotelu i uprawianie sportów wodnych. Lunch w restauracji hotelowej i wykwaterowanie z pokojów. Przejazd na lotnisko i wieczorny wylot do Europy.

Dzień 10 / Przylot do Warszawy

Lądowanie w Warszawie w godzinach wieczornych. Pożegnanie grupy i zakończenie wyjazdu.