Klub konesera

Iran - Barwna Persja

Z apraszamy Was do jednego z najciekawszych krajów bliskiego wschodu – Iranu. Odwiedzimy magiczny Isfahan określany „Połową świata, skosztujemy najlepszych lodów w jednej z tradycyjnych lodziarni w pobliżu XVII wiecznego Meczetu Iamam, który położony jest przy Palcu Iamama będącego perłą architektury Bliskiego wschodu. Będziemy „błądzić” po labiryncie ulic starego miasta Yazd, a także odwiedziliśmy „dom mocy” – Zurchane. W Shiraz w magicznym ogrodzie Eram posłuchamy poezji oraz zwiedzimy Persepolis, które nawet dziś są świadectwem potęgi dawnego Perskiego Imperium. Zachody słońca będziemy podziwiać na wzgórzach, na których znajdowały się ruiny zoroastryjskich świątyń. Naszą wyprawę zwieńczymy pobytem nad Zatoką Perską na Wyspie Qeshm, gdzie odwiedzimy Geopark z formami skalnymi rodem z księżyca, oraz największą solną jaskinię świata. Całości dopełnią wspaniali i życzliwi Irańczycy, który są zaprzeczeniem wszelkich stereotypów o tym kraju.

1 dzień – WYLOT
Spotkanie z pilotem na lotnisku w Warszawie. Wylot do Teheranu przez jedno z europejskich miast.
Przylot do Teheranu w godzinach wieczornych, odprawa paszportowa / wizowa.
Po dokonaniu odprawy paszportowej i odebraniu bagażowej udamy się w drogę do Hotelu centrum Teheranu. W zależności od natężenia ruchu przejazd może potrwać około 1,5 godziny – 60 km .
Wyżywienie w cenie: catering na pokładzie samolotu, kolacja w hotelu
Nocleg w Teheranie w hotelu 3*

2 dzień – TEHERAN
Po śniadaniu (8:30 rano) udamy się na zwiedzanie stolicy Iranu: Na początek odwiedzamy Pałac Golestan – dawna siedziba władców Persji z XVIII i XIX wieku. Następnie udamy się do Muzeum Narodowego, gdzie zobaczymy najważniejsze i najcelniejsze świadectwa kultury licznych cywilizacji zamieszkujących ziemie obecnego Iranu. Popołudniu odwiedzimy największy bazar w miesicie następnie na koniec dnia udamy się pod Bramę Azadi – Bramę Wolności jedne z symboli Teheranu i Iranu.
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu
Nocleg w Teheranie w hotelu 3*

3 dzień – TEHERAN
Po śniadaniu udamy się w północne rejony stolicy Iranu. Na początek wyjazd kolejką linową na jedne ze szczytów (ponad 4000 m n.p.m.) z którego rozpościera się fantastyczny widok na ponad 12 milionowa metropolię. Następnie odwiedzimy kompleks pałacowo-parkowy ostatniego Szacha z dynasto Pahlawi – Pałac Saad Abad. Dla chętnych wieczorem wycieczka metrem do Mauzoleum Grobowca Imamam Chomeiniego.
Opcjonalnie: tego dnia można dowiedzieć skarbiec w podziemiach banku – do potwierdzenia czy będzie dostępny.
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu.
Nocleg w Teheranie w hotelu 3*

4 dzień – TEHERAN – KASHAN – ISFAHAN
Po śniadaniu ok 7 rano wyjazd do miasta Kashan – przejazd 250 km około 3,5 godziny. Kashan słynie z zachowanych świetnym stanie starych domów kupieckich oraz jednego z najpiękniejszych ogrodów – Ogród Fin. Po krótkim odpoczynku i lunchu udamy się do Isfahan. Przejazd 220 km około 3 godziny. Po przyjeździe i zakwaterowaniu dla chetnych wieczorny spacer po jednym z najbardziej fascynujących miasta Iranu.
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu
Nocleg w Isfahan w hotelu butikowym.

5 dzień – ISFAHAN
Po śniadaniu o godz. 8 rano rozpoczniemy zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast Iranu. Pałac Czterdziestu Kolumn – Czehel Sotum, z przepięknymi freskami, Plac Imama – Majdan-e Imem, który został zbudowany za czasów panowania jednego z największych władców nowożytnej Persji – Abbasa I Wielkiego. Skosztujemy najlepszych lodów w jednej z tradycyjnych lodziarni w pobliżu XVII wiecznego Meczetu Iamam. Ponadto odwiedzimy Bazar znajdujący się wokół Placu Imama, Pałac Ali Kapu, oraz Meczet Lotofallach wyróżniający się wielkimi rozmiarami i wspaniałą mozaikową dekoracją. Następnie popołudniu wizyta w jednej z największych atrakcji Isfahan czyli meczet żarzących się minaretów Jombal, a na ukoronowanie dnia dla chętnych możliwość podziwiania zachodu słońca ze wzgórza gdzie znajdowała się Zoroastryjska Świątynia Ognia.
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu.
Nocleg w Isfahan w hotelu butikowym.

6 dzień – ISFAHAN
Po śniadaniu udamy się w odwiedziny do Ormiańskiej dzielnicy – Jolfa. Odwiedzimy Ormiańską katedrę Vank wraz z małym muzeum oraz pospacerujemy po urokliwych uliczkach Jolfy. Następnie udamy się aby zobaczyć słynne mosty pochodzące z XVII wieku: most Trzydziestu Trzech Łuków z XVII w. oraz most Hadżu. Na koniec dnia wizyta w meczecie Jamach (największym w Isfahan) oraz udamy się na zakupy na Bazar.
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu
Nocleg w Isfahan w hotelu butikowym.

7 dzień – ISFAHAN – YAZD
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Yazd (350 km; około 5 godzin). Po drodze zatrzymamy się w Naein gdzie odwiedzimy majestatyczne ruiny dawnej twierdzy. Następnie zatrzymamy się w urokliwym miasteczku w Meybod gdzie odwiedzimy twierdzę oraz wieżę lodową.
W godzinach popołudniowych przyjazd do Yazd. Po zakwaterowaniu i odpoczynku udamy się na zwiedzania starej części miasta: słynnego z labiryntu wąskich ulic, unikalnego systemu wodociągowego – Quanta oraz dawnego systemu klimatyzacji – Badgiry. Wieczorem zobaczymy Meczet Jamach oraz budynek dawnej Medresy – Więzienie Aleksandra Wielkiego.
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu.
Nocleg w Hotelu w starej części miasta.

8 dzień – YAZD
Po śniadaniu (8 rano) odwiedzimy dawne miejsca pochówku wyznawców zoroastryzmu, Wieżę Milczenia – Dakhama. Następnie udamy się do czynnej świątyni Zorosatryjskiej. W Yazd mieszka największa w Iranie społeczność wyznawców jednej z najstarszych religii Bliskiego wschodu. Tego dnia udamy się także poza Yazd na spaloną słońce pustynie gdzie w okolicznych górach znajduje się Zoroastrycjskie sanktuarium Chak Chak. Popołudniu powrót do Yazd i wizyta przy jednym z symboli Yazd – meczet Amir Chaqu Maqu. Nocleg w Hotelu w starej części miasta.
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu.
Nocleg w Hotelu w starej części miasta.

9 dzień – KERMAN
Po śniadaniu ok 7:30 wyjazd z Yazd do Kerman (400 km; około 6 godzin). Przyjazd do Kerman zakwaterowanie w hotelu. Wieczorne zwiedzanie bardzo urokliwego starego miasta: kompleks Gandż Ali Chan, wraz z XVII łaźnią karawanserajem oraz bazarem. Na koniec wizyta w meczecie Jamech.
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu.
Nocleg w Kerman w hotelu butikowym

10 dzień – KERMAN – RAYEN – MAYHAN
Po śniadaniu (8 rano) wyruszymy na całodniową wyprawę na południe od miasta Kerman. Na początek odwiedzimy mauzoleum świętego mistyka i poety Szah Nematollach Vali. Następnie wizyta we wsi Rayen, gdzie zobaczymy Cytadelę Rayen, która jest świetnie zachowaną mniejszą siostrą Arg-e Bam, zniszczoną w 2003 w czasie trzęsienia ziemi. Popołudniu powrót do Kerman
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu.
Nocleg w Kerman w hotelu butikowym

11 dzień – KERMAN – SHIRAZ
Po śniadaniu około 7:30 wyruszymy w długą drogę ponad 450 km (ok 7 godzin jazdy). Po drodze zatrzymamy się w okolicach jeziora Bakhtegan. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w Shiraz wieczorne zwiedzanie miasta: Mauzoleum Króla Światła Shah Cheragh – jednego z najświętszych sanktuariów szyickich w Iranie.
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu
Nocleg w Shiraz w hotelu butikowym.

12 dzień – SHIRAZ
Po śniadaniu ok 8 rano całodzienne zwiedzanie Shiraz, miasta będącego niegdyś jednym z najwspanialszych i najbogatszych miasta bliskiego wschodu. Tego dnia odwiedzimy w XIX-wiecznym Meczecie Nasir-ol-Molk z wyjątkową posadzką; Meczet Vakil; Twierdza Kharim Khan. Popołudniu spacer po Ogrodzie Eram, a wieczorem udamy się do mauzoleum największego Perskiego poety – Hafiza.
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu.
Nocleg w Shiraz w hotelu butikowym

13 dzień – SHIRAZ – PERSEPOLIS – QESHM
Po śniadaniu ok 8 rano udamy się w drogę do Persepolis. Zobaczymy ruiny dawnej stolicy państwa Achemidów. Zobaczymy Pałac Dariusza Wielkiego oraz Pałac Kserksesa. Ponadto odwiedzimy małe muzeum, a następnie udamy się do Naksz-e Rostam aby zobaczyć grobowce władców Persji – Achemidów, oraz podziwiać wykute w skale reliefy upamiętniające dokonania ich następców z dynastii Sasanidów.
Powrót do Shiraz i przejazd na lotnisko. Wylot na wyspę Qeshm (przelot około 1,5 godziny). Po przylocie transfer do hotelu i nocleg
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu.
Nocleg na Wyspie Qeshm w hotelu nad Zatoką Perską

14 dzień – WYSPA QESHM
Po śniadaniu 8 rano udamy się na całodzienne zwiedzanie fascynującej i tajemniczej wyspy Qeshm. Zobaczymy unikalny obszar lasów namorzynowych – Harara. Odwiedzimy Geo park z fantastycznymi formami skalnymi. Nocleg na Wyspie
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu.
Nocleg na Wyspie Qeshm w hotelu nad Zatoką Perską

15 dzień – WYSPA QESHM
Rano po śniadaniu 8:30 wycieczka na wyspę Hengam gdzie będziemy mogli poznać z bliska zanikająca lokalną kulturę mniejszości etnicznej – Bandami. Popołudniu przelot do Teheranu na lotnisko lokalne Mahrabad. Po przylocie transfer do hotelu i czas na odświeżenie przed podróżą.
Ok 23.00 transfer na lotnisko Imam Khomeini.
godz. 23.30 – rozpoczęcie odprawy
Wyżywienie w cenie: śniadanie w hotelu + kolacja w hotelu
hotel w Teheranie 3*

16 dzień – Teheran – Warszawa
Wylot do Warszawy przez jeden z portów europejskich.
Przylot do Warszawy w godzinach popołudniowych.
Wyżywienie w cenie: catering w samolocie