Ekwador z rejsem po Galapagos
Unikalne gatunki zwierząt czekają na Ciebie dosłownie na wyciągnięcie ręki!
D żungla amazońska, piękne szczyty Andów, pozostałości cywilizacji prekolumbijskich, piękne miasteczka z lokalnym kolorytem, stare hacjendy, a także uliczne targowiska z rękodziełem stworzonym przez otwartych i uśmiechniętych mieszkańców. Wszystko to jest jedynie częścią powodów, dla których warto pojechać z nami na tę niezwykłą wyprawę do Ekwadoru! Jej dopełnieniem będzie wyjątkowy pięciodniowy rejs po archipelagu Galapagos, na pokładzie komfortowego katamaranu, zarezerwowanego na wyłączność naszej grupy! Taka forma podróży po wyspach da nam wyjątkową okazję do poznania unikalnej fauny, z której słynie ten zakątek świata. Żółwie słoniowe, uchatki, legwany, pingwiny równikowe, zięby Darwina, głuptaki i wiele innych endemicznych gatunków zwierząt czekają by je poznać!
Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!
Program Wyjazdu
Dzień 1 – Wylot
Wylot do Ekwadoru z przesiadką w Amsterdamie. Przylot do Quito tego samego dnia późnym popołudniem.
Po przylocie transfer około 2 godzin do tradycyjnej hacjendy z XVIII wieku, gdzie zjemy kolacje, podczas której spróbujemy tradycyjnej kuchni ekwadorskiej.
Noc spędzimy w pokojach dawnych mieszkańców hacjendy. (D.)
Dzień 2 – Laguna , Coatacachi, Cuicocha, Otavalo Plaza de Ponchos
Po śniadaniu udamy się na krótką wizytę (około 1 godziny bardzo łatwą ścieżką) w Parku Narodowym Cotacachi Cayapas, gdzie zobaczymy lagunę Cuicocha położoną na wysokości 3100 m n.n.p, powstałą w kalderze wygasłego wulkanu. Zobaczymy wyjątkową formację roślinną lasu chmurowego z licznymi storczykami oraz niezwykle malowniczą lagunę, która była miejscem ceremonialnym dla wielu kultur prekolumbijskich.
Następnie udamy się do miasteczka Cotacachi uważanego (ze względów klimatycznych i bardzo ładnej zabudowy za idealne miejsce na emeryturę wśród wielu mieszkańców Ameryki Południowej. Zatrzymamy się na godzinę na kawę lub drobne zakupy.
Następnym miejscem jakie zobaczymy będzie miasteczko Otavalo, gdzie udamy się na Plaza de los Ponchos najsłynniejszy targ pamiątek i tradycyjnego rękodzieła w Ekwadorze. Będzie także okazja na posiłek, a dla chętnych możliwość spróbowania tradycyjnego dania regionalnego jakim jest Cuy – świnka morska.
Pod wieczór udamy się w drogę powrotną do stolicy Ekwadoru, Quito. Nocleg w dzielnicy Mirascal na pograniczu starej i nowej części miasta. Miejsce to słynie z licznych restauracji i barów. (B.)
Dzień 3 – Quito, Równik, Papallacta
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie (około 3 godziny) starówki Quito, miasta założonego w 1535 roku. Zwiedzanie rozpoczniemy od poświęconej przez Jana Pawła II Bazyliki Wotum Narodowego, którą budowano przez 100 lat. Następnie udamy się pieszo na Plaza Grande, najstarszy miejski plac, gdzie znajduje się barokowa kolonialna katedra oraz pałac gubernatora (obecnie pałac prezydencki). Na placu zobaczymy także pomnik niepodległości.
Potem udamy się pod dawny kościół Jezuitów Iglesia de la Compańa de Jesus, słynący z wyjątkowej barokowej architektury. Na koniec wizyty na starówce zobaczymy najstarszy kościół w Quito – San Francisco, będący najstarszym kościołem franciszkanów w Ameryce Południowej. W następnej kolejności pojedziemy na wzgórze Pancillo, z którego (przy dobrej pogodzie) rozpościera się piękna panorama Quito.
Kolejnym miejscem jakie odwiedzimy będzie muzeum Inti Ńin w rejonie Yaravi, gdzie zobaczymy oryginalne chaty plemion indiańskich, a także staniemy na równiku kuli ziemskiej. W tym miejscu zjemy lunch i wyruszymy w drogę do miejscowości Papallacta położonej na wysokości 3100 m.n.p.m (1,5 godziny jazdy). Miasteczko jest słynne z z naturalnych basenów termalnych oraz niezwykle urokliwego górskiego krajobrazu. Czas na kąpiel i kolacje. (B.)
Dzień 4 – Papallacta – Tena
Po śniadaniu udamy się na krótki spacer (około 1 godziny) w okolicy rzeki Papallacta, gdzie zobaczymy formacje roślinne, które są na pograniczy Andów i Amazonii. Będzie okazja aby zobaczyć m.in. kolibry!
Następnie udamy się busem (około 30 minut) do Guango Lodge, miejsca słynącego wśród miłośników ornitologii. Po około 45 min spaceru pojedziemy wspólnie na lunch. Następnie będziemy kierowali się na wschód opuszczając andyjskie rejony, zjeżdżając coraz niżej i niżej do miasteczka Tena stolicy, prowincji Napo, położonego „jedynie” 500 m. n.p.m (około 2 godziny busem).
Po przybyciu na przystań udamy się łodziami (20 minut ) do Logii Itamand położonej na obszarze rezerwatu wśród bujnej amazońskiej roślinności lasów deszczowych. O 19:00 dla chętnych nocne wyjście do lasu. Kolacja i nocleg. (B.D.)
Dzień 5 – Amazonia – wizyta w wioskach oraz leśne wędrówki
Przed wschodem słońca udamy się łodziami po rzece Arujano (20 minut) do miejsca gdzie na zboczu góry występują słone skały. Miejsce jest o tyle niezwykłe, że każdego ranka przylatują tu różne gatunki papug.
Powrót na śniadanie i po krótkim odpoczynku wyruszymy z lokalnym przewodnikiem, aby poznać sekrety amazońskich lasów (rośliny lecznicze i te trujące). Zobaczymy las pierwotny z ogromnymi drzewami i niezwykłym bogactwem lian i epifitów.
Powrót na lunch. Popołudniu udamy się łodziami (25 minut) z wizytą do wsi Santa Barbara, gdzie poznamy tradycje oraz codzienne życie rdzennych mieszkańców Amazonii. Będzie okazja do spróbowania tradycyjnych dań oraz piwa z Juki. Wieczorem powrót na kolację. (B.L.D.)
Dzień 6 – Tena – wodospad Pailón del diablo- Bańos
Po śniadaniu powrót łodziami do miasteczka Tena. Przejazd busem około 2 godziny w okolice miasteczka Bańos. Zanim dojedziemy na miejsce odwiedzimy spektakularne wodospady Pilón del Diablo (45 minut). Następnie udamy się na lunch, a po posiłku odwiedzimy następny wodospad – Manto de la Novia na rzece Pastaza, który ma ponad 100 metrów wysokości.
Udamy się także na krótki spacer pod wodospad Agoyan, gdzie jeśli dopisze pogoda można zobaczyć spektakularny widok na wulkan Tungrahua. Popołudniu przyjazd do Bańos niezwykle urokliwego i słynnego także z naturalnych basenów termalnych. Dla chętnych kąpiel. Kolacja w jednej z licznych restauracji. Nocleg w hotelu. (B.)
Dzień 7 – Wulkan Chimborazo – Guamote
Po śniadaniu udamy się busem do Parku Narodowego Chimborazo (6310 m n.p.m. ), gdzie znajduje się najbardziej aktywny wulkan Ekwadoru. Jest to wyjątkowa okazja aby zobaczyć surowy wysokogórski krajobraz Andów Ekwadorskich. Zobaczymy suche andyjskie łąki z lamami, alpakami i wikuniami.
Parking, na który przyjedziemy znajduje się na wysokości 4800 m. n.p.m. Udamy się w stronę schroniska (czas około 1 godziny) na wysokości 5000 m n.p.m. Następnie powrót na parking 40 minut (osoby, które nie znoszą najlepiej takich wysokości polecamy pozostanie w schronisku przy parkingu). Po wizycie w okolicy wulkanu Chimborazo udamy się do miasteczka Guamote, gdzie będziemy nocować w agroturystyce prowadzonej przez lokalną społeczność. Poznamy kuchnię, tradycje i rękodzieło mieszkańców andyjskich regonów Ekwadoru. (B.D.)
Dzień 8 – Alausi – La Nariz del Diablo – Inga Pirca – Cuenca
Wczesnym rankiem wyruszymy na stację kolejową w Alusi, aby o 8:00 rano rozpocząć przejazd pociągiem po najbardziej spektakularnej trasie kolejowej jaka kiedykolwiek została zbudowana. La Nariz del Diablo, czyli „diabelski nos” to trasa kolejowa, która na „zdrowy rozum” nie powinna w ogóle istnieć. Strome podjazdy, liczne serpentyny wiodące na zboczu góry dostarczają wielu emocji, ale też przepięknych widoków tzw. Alei Wulkanów. Zatrzymamy się w Sibambe, gdzie zobaczymy małe muzeum poświęcone budowie tej wyjątkowej trasy kolejowej.
Wracamy pociągiem do Alausi, a następnie udamy się busem (około 3 godziny) do Inga Pirca, gdzie zjemy obiad w dawnej hacjendzie. Po posiłku udamy się na zwiedzanie (1 godzina) największego stanowiska archeologicznego z czasów obecności Inków na terenie dzisiejszego Ekwadoru. W drodze do miejsca gdzie zatrzymamy się na nocleg postój w punkcie widokowym w Turi, z którego zobaczymy panoramę miasta Cuenca.
Nocleg w starej części miasta w hotelu, który został zbudowany w czasach kolonialnych przez Hiszpanów. (B.)
Dzień 9 – Santa Ana de los Cuatro Rios de Cuenca
Po śniadaniu udamy się na całodzienne zwiedzanie miasta, którego pełna nazwa brzmi Santa Ana de los Cuatro Rios de Cuenca. Odwiedzimy miejsce, gdzie powstają oryginalne kapelusze zwane kapeluszami panamskimi „Panama Hats”. Zobaczymy także malownicze miejsce Barranco del Rio Tomebamba z niezwykłymi „wiszącymi” domami.
Udamy się na Plaza Calderon, w okolicy którego w kolonialnych domach znajdują się liczne restauracje. Czas wolny na lunch i samodzielne zwiedzanie oraz zakup pamiątek. Po obiedzie zobaczymy barokową katedrę oraz dawny żeński klasztor karmelitek i męski franciszkanów.
Cuenca jest słynna także z targu owoców i warzyw, gdzie w jednym miejscu można zobaczyć wszystkie odmiany ziemniaków. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Niewątpliwie posiłek będzie wyjątkowy, ponieważ Cuanca jest uważana za kulinarną stolicę Ekwadoru. (B.)
Dzień 10 – Park Narodowy El Cajas
Po śniadaniu około 8 rano wyruszymy ( 1,5 godziny) do Parku Narodowego El Cajas. Po przyjeździe udamy się na około dwugodzinne zwiedzanie parku. Zobaczymy liczne endemiczne rośliny, głównie storczyki oraz niezwykle malownicze laguny.
Następnie udamy się w drogę na wybrzeże do największego miasta Ekwadoru – Guayaquil. Po drodze krótki postój na plantacji kakaowca. Pod wieczór przyjedziemy do hotelu w centrum miasta, w pobliżu Katedry i Parku Iguan, gdzie można spotkać żywe spacerujące iguany. (B.L.)
Dzień 11 – Guayaquil – San Cristobal (Galapagos)
Po śniadaniu udamy się na lotnisko. Przelot na Wyspę San Cristobal należącą do Archipelagu Galapagos ( przelot 1,5 godziny). Po przylocie zaokrętujemy się na katamaranie, którym odbędziemy podróż po wyspach.
Po lunchu na pokładzie udamy się na wycieczkę górską w stronę Cerro Colorado, gdzie odwiedzimy ośrodek ochrony żółwi słoniowych. Powrót do miasteczka i czas wolny, a około godziny 17 powrót na katamaran. Odprawa dotycząca rejsu i kolacja. (B.L.D.)
Dzień 12 – Wyspa Española
Po śniadaniu udamy się pontonami na wyspę Española. Dopłyniemy do zatoki Garden Bay, gdzie na plaży spotkamy wylegujące się lwy morskie. Dla chętnych wspólna kąpiel z tymi zwierzętami! Powrót na katamaran na lunch i sjestę.
Popołudniu udamy się do Puerto Suarez, gdzie udamy się ścieżką przyrodniczą na punkty widokowe oraz na spotkanie z ptakami morskimi, m.in. z głuptakami i fregatami, a jeśli dopisze szczęście z albatrosami. Podczas spaceru spotkamy także legwany morskie, lwy morskie i słynne zięby Darwina.
Przed zachodem słońca powrót na katamaran na kolację. (B.L.D.)
Dzień 13 – Wyspa Floreana
Po śniadaniu udamy się pontonami na wyspę Floreana, gdzie odwiedzimy zatokę Post Office Bay oraz najsłynniejszą skrzynkę pocztową, którą założyli marynarze już w XVIII wieku. Tego dnia udamy się także na punkt widokowy oraz na plażę, na której żółwie morskie składają jaja.
Podczas spaceru zobaczymy wiele endemicznych gatunków roślin, w tym drzewa Palo Santo. Powrót na katamaran na lunch i sjestę. Po południu odwiedzimy lagunę Punta Coronata gdzie spotkamy flamingi oraz słone jeziora o różowym zabarwieniu pochodzących od sinic, które żyją w wodach lagun. Powrót na katamaran na kolację. (B.L.D.)
Dzień 14 – Wyspy Santa Fe i Santa Cruz
Po śniadaniu odwiedzimy najstarszą geologicznie wyspę Archipelagu Galapagos – Santa Fe. Spotkamy na niej legwany morskie i lądowe, lwy morskie oraz wiele gatunków ptaków. Okolice wyspy są idealnym miejscem do kąpieli i snorkelingu. W wodach otaczających wyspę spotkamy wiele gatunków ryb, a podczas kąpieli będą nam towarzyszyły lwy morskie, które z ciekawością podpływają do ludzi.
Powrót na lunch i sjestę na statek. Po południu przypłyniemy na wyspę Santa Cruz, gdzie odwiedzimy stację badawczą imienia Karola Darwina. Wieczór spędzimy w miasteczku Puerto Ayora, gdzie będzie można kupić ostatnie pamiątki. Kolacja i nocleg na statku. (B.L.D.)
Dzień 15 – Santa Cruz – Guayaquil – wylot do Europy
Po śniadaniu opuszczamy nasz katamaran i udajemy się w górzyste rejony wyspy Santa Cruz, aby spotkać żółwie słoniowe w naturalnym środowisku. Ponadto, zobaczymy tunele powstałe w wyniku działalności wulkanicznej. Następnie udamy się na Wyspę Baltra, gdzie znajduje się lotnisko, z którego wylecimy do Guayaquil (przelot około 1,5 godziny).
Po przylocie przejazd na lunch, a następnie powrót na lotnisko i odprawa na lot do Amsterdamu. (B.)
Dzień 16 – Przylot do Polski
Przylot do Amsterdamu i przesiadka na lot do Warszawy. Planowany przylot do Polski w okolicy godziny 17:00.